C Programlama

C Giriş Çıkış Fonksiyonları

C Giriş Çıkış Fonksiyonları nelerdir?

C Giriş Çıkış Fonksiyonları printf ve scanf’dir. Bu eğitimde, C programlamada giriş çıkış fonksiyonlarını öğreneceğiz ve birkaç örnek yazıp bunları birleştireceğiz. Scanf() ve printf() işlevleri giriş çıkış için yaygın olarak kullanılan işlevlerdir. Scanf fonksiyonu ile önceden biçimlendirilmiş veriler programa girilir. Printf fonksiyonu ile ekrana metin yazmamızı sağlayan fonksiyondur. Daha fazla video için youtube kanalımı kontrol edin. Ve daha fazla C programlama kursu için web sitemi takip edebilirsiniz. Hadi zaman kaybetmeden C Giriş Çıkış Fonksiyonları başlayalım.

 

1. Örnek: C Giriş Çıkış Fonksiyonları bir örnek yazalım

#include <stdio.h>
int main()
{
 printf("Hello World \n");
return 0;
}

Program çıktısı aşağıdaki gibi görünecektir.

c prgramlama scanf printf

Bu program nasıl çalışıyor?

Tüm c programları için main() yazılmalıdır. Çünkü kod yürütme veya başlatma main() işlevinden başlar. Printf işlevi, biçimlendirilmiş çıktıyı ekranda görüntülemek için kullanılan bir işlevdir bu işlev <studio.it h> kitaplığında bulunur. Daha sonra C Programlama kütüphaneleri hakkında konuşacağız, şimdilik kafanız karışmasın, önceliğimiz giriş çıkış fonksiyonlarını öğrenmektir. İhtiyacımız olan kütüphaneleri çağırmak için #include kullanıyoruz. Buna ek olarak, \n ile bir satırı da atlayacaksınız. C Giriş Çıkış fonksiyonları İşlevlerinde \n yalnızca çıktıya yazabilirsiniz scanf’ye yazmayın. :)
2. Ekranda bir Tamsayı Görüntüleme Örneği

#include <stdio.h>
int main()
{
int number=5;
printf("%d \n",number);
return 0;
}

Program çıktısı aşağıdaki gibi görünecektir. Gördüğünüz gibi önce number adında bir değişken tanımladık ve bu değişkene 5 sayısını atadık. Değişkenimizi ekrana yazdırdığımızda, şimdi bize 5 sayısını gösterecektir. printf işlevlerinde tamsayıları göstermek için %d kullanılır. Başka C Giriş Çıkış Fonksiyonları öğrenelim.

c giriş çıkış fonksiyonları

 

3. Örnek : Şimdi kullanıcıdan bir numara alıp ekrana yazdıralım.

#include <stdio.h>
int main()
{
int number;
printf("enter a value : ");
scanf("%d",&number);
printf("Your number is %d",number);
return 0;
}

Program çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır. Klavyeden girdiğiniz numara önünüzde belirecektir. Elbette değişkeni int olarak tanımladığımız için verileri sayısal olarak kullanabiliriz (1,2,3.. ) girmeniz gerekir. Herhangi bir harf veya ifade girdiğinizde bir hata alırsınız. Anlaşıldığı üzere, scanf ile int değişkeninin nasıl alınacağını bulduk. İnt değişkenlerimizi yukarıdaki biçimde kullandığımızda, artık scanf işlevini kullanarak kullanıcıdan sayıları alabiliriz.

c giriş çıkış fonksiyonları

 

4. Örnek C Ondalık sayı giriş çıkış fonksiyonu

#include <stdio.h>
int main()
{
float number;
printf("Enter a value:");
scanf("%f",&number);
printf("The value you enter : %f",number);
return 0;
}

 

Program çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır. Ondalık sayılar şekilde gösterildiği gibi kullanılır. Belki yazdığınız kod her zaman bir tamsayı ile çalışmaz. Belki bazı projelerinizde ondalık sayı kullanmanız gerekebilir. Böylece, Float değişken türünü kullanarak, kullanıcıdan ondalık sayıları nasıl isteyeceğimizi ve bunları ekrana nasıl yazdıracağımızı öğrendik.

 

c giriş çıkış fonksiyonları scanf printf

 

5. Örnek: Karakterin Girişi

C programına karakter girmek ve görüntülemek için %c kullanımı öğrenildi. Ancak, karakter tek bir harf olduğundan, ingilizce olarak yalnızca tek bir harf girin. Bir cümle veya kelime girdiğinizde programın bir hata vereceğini lütfen unutmayın.

scanf printf fonksiyonları

 

6. Örnek: Girdiğimiz değerin ASCII kodunu gösterme

#include <stdio.h>
int main()
{
  char test;
  printf("bir karakter giriniz: ");
  scanf("%c",&test);   
  printf("girdiginiz karakter %c.",test); 
  printf("ASCII degeri : %c sayisal degeri ise %d.", chr, chr); 
  return 0;
}

Şimdi girdiğimiz karakterin ASCII kodunu öğrendiğimize göre, bunu bir sonraki örnekte kullanabiliriz. Aşağıda programın çıktısını görebilirsiniz.

 

c giriş çıkış fonksiyonları

 

7. Örnek: bir sayının ASCII değerini öğrenme

#include <stdio.h>
int main()
{
  int chr = 69;
  printf("69 ASCII Value is : %c.",chr);
  return 0;
}

 

c programlama ascii kodu

 

Ve C Giriş Çıkışını öğreniyoruz. Bunlar printf ve scanf. C Girişi ve Çıkışı ile programlamak için onları ekrandan daha fazla değer girebiliriz. Diğer C eğitimlerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca youtube kanalıma da beklerim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu