C Programlama

C Programlama Değişkenler

C Programlamada Değişkenler

Bu eğitimde C Programlama değişkenler konusunu öğreneceğiz. Hemen hemen bütün programlama dillerinde değişkenler mevcuttur ve C programlamada da birkaç değişken mevcuttur. Sizlere bu eğitimde 4 tür değişkenden bahsedeceğim. Bu 4 değişkeni nasıl tanımlar ve kullanacağımıza dair birkaç örnek de yaparak pekiştireceğiz. C programlama değişkenler konusu çok da zor bir konu değildir o yüzdDaha fazla C programlama eğitimi istiyorsanız sitemi takip edebilirsiniz. Ayrıca youtube kanalımda da videolu eğitimlere bakabilirsiniz.

c programlama değişkenler

Syntax Yani Söz dizilimi

Söz dizilimi şu şekildedir önce değişken tipi yazılır sonra değişken ismi değer vermek istersek ardından buraya bir değer veriyoruz. Aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz. C Programlama değişkenler tanıtırken TÜRKÇE karakter kullanmıyoruz yani ç ,ş, ü, ğ harfleri ile değişken tanımlamayınız.

 • int sayi = 5;
 • char c = ‘A’;
 • float sayi2 = 6,5;

 

Değişken Türleri

Sayılar– int (0, 1, 10, -1 ,-58)
Karakterler – characters (a, b, x)
Mantıksal – false == 0, true!= 0
Ondalık Sayılar – float, double (0.5, 0.24, 1.258)
Yapı Değişkenleri – array, string, functions, structure, files, pointers

 

Sayısal ( int ) Bir değişken Tanımlayalım

Aşağıdaki kodda “number” adında bir değişkeni INT olarak tanımladık. Sonraki satırda “sayı” değişkenini 5’e atadık. Böylece ilerleyen satırlarda bu değişkeni çağırdığımızda bize 5 olarak gelecektir.

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
int main() 
{ 
int number; 
number=5; 
printf("%d \n",number); 
return 0; 
}

Bir char değişkeni nasıl tanımlanır?

C programlama değişkenler ; değişken denince char değişkenini de unutmamak lazım. Aşağıda bir char değişkeni tanımladık ve bu değişkene A harfini verdik, böylece programda bu değişkeni çağırdığımızda a harfi çıkacak.

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h> 
int main() 
{ 
 char c='A'; 
 printf("%c \n",c);
 return 0; 
}

 

Float değişkeni nasıl tanımlanır?

C Programlama Değişkenler ;Float, ondalık sayılar için kullanılan bir değişkendir. Aşağıdaki kodda f adında bir float değişken tanımladık ve 1.5 değerini atadık. Sonraki aşamalarda f değişkenini çağırdığımızda 1.5 sayısını göreceğiz. Örnek olarak printf fonksiyonu ile ekrana yazdırdığımızda 1.5 görürüz.

#include <stdio.h> 
#include <stdlib.h> 
int main() 
{ 
 float f=5.1; 
 printf("%f ",f); 
 return 0; 
}

 

Double Değişkenini kullanalım

C Programlama Değişkenler ; Double değişkeni de yine bir ondalık sayı c programlama değişkeni. C programlamada ondalık işlemler yaparken double da kullanabilirsiniz. Aşağıda d diye değişken tanımlayıp 1.6 değerini verdik ekrana yazdırdığımızda ise karşımıza 1.6 çıkıyor.

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main()
{
  double d;
  d=1.6;
  
  printf("%lf asdasd \n",d);
  
  return 0;
  system("pause");
}

 

 

C programlama değişkenler konusunu da böylece öğrenmiş olduk bir sonraki eğitimlerde daha farklı konular öğreneceğiz. Aklınıza taklaın bir soru olursa buraya yorum yazabilirsiniz ya da iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz sizlere yardımcı olabilirim.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu