C Programlama

C Programlama String

C Programlamada String ve Fonskiyonlar

Merhabalar arkadaşlar bu yazımda sizlere c programlama string konusunu anlatacağım. Daha önceki yazılarımızdan array yani diziler konusunu öğrenmiştik. String konusu da bununla ilişkili bir konudur. Yazımızda örneklerle string tanımlama ve kullanma konusunu öğreneceğiz.

C Programlama String

 

C Programlama String Nedir?

String aslında daha önce öğrendiğimiz array yani dizilerin bir değişik versiyonudur. Char ile tanımlarız ve karakterlerden oluşan bir dizi türü diyebiliriz.

 

C Programlama String Tanımlama

“C programlamada string nasıl tanımlanır?” sorusunu öncelikle bitirelim. Tanımlaması oldukça basit bir  değişken.  C programlama dilinde string karakter dizisidir, daha önce diziler konusunu iyice öğrendiyseniz bu konuyu da rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Hemen aşağıda bir tane string tanımlaalım

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main()
{
  char name[4];
  
  system("pause");
  return 0;
}

Üst tarafta da görüldüğü gibi name adında bir string tanımladık. Artık aşağıdaki gibi içi boş bir string değişkenimiz var.

C Programlama String Tanımlama

 

 

C Programlama String Değişkenini Ekrana Yazdırma

Yarattığımız string değişkenini ekrana yazdırma işlemi için printf() fonksiyonu içerisinde %s kullanıyoruz. Hemen bir örnek ile nasıl yapıldığını öğrenelim. Aşağıdaki programda name[10] adında bir değişken tanımlayıp veri olarak “Vedat” girdik. Ardından printf fonksiyonunda bu değişkenimizi çağırmak için %s yazdık ve \n ile bir satır aşağı indik ardından değişkenimizi çağırdık. Böylece değişken içindeki veriyi ekrana yazdırmış olduk.

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main()
{
  char name[10]="Vedat";
  
  printf("%s \n",name);
  
  system("pause");
  return 0;
}

 

Aşağıda görüldüğü gibi programımız problemsiz çalışıyor.

string ekrana yazdırma c

 

 

 

String Kullanıcıdan Veri Almak

Kullanıcılardan bir string değeri almak yine scanf() fonksiyonundan yararlanacağız. Az önce bahsettiğimiz gibi stringleri %s ile tanımladığımızı unutmadan bir örnek yapalım. Görüldüğü gibi adımızı yazıp ekrana yazdırdık.

c programlama string scanf

 

 

Bu yazımızda da c programlama string konusunu öğrenmiş olduk. Daha fazla eğitim için websitemiz ve youtube kanalımızdan faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu