C Programlama

C Programlama While

C Programlama While

Merhabalar bu yazımızda c programlama while öğreneceğiz. Öncelikle döngü mantığını bilmemiz gerekiyor size bir örnekle anlatayım. Biz daha önce ekrana printf fonksiyonu ile merhaba dünya yazmıştık hatırlarsanız. Bu ve bunun gibi işlemleri defalarca aynı şekilde yapmamızı sağlayan işlemlere, yazılım dilinde döngü diyoruz. Döngü için bir parantez aralığı belirtiyoruz ardından döngü sayısını belirliyoruz ve parantez içinde yapılan işlemler defalarca tekrar eder. Daha fazla eğitim videosu için youtube kanalıma abone olabilirsiniz. Ayrıca diğer c programlama ile ilgili yazdığım dersler ve örnekler için de burayı tıklayınız.

 

While Syntax yani Söz dizilimi

Aşağıda gördüğünüz gibi öncelikle bir int belirlememiz gerekiyor aşağıda i harfini tanıtmışız. While içinde ise koşulumuzu yazmışız. İ değişkenimiz 5’ten küçük ve 5’e eşit ise artık döngümüz duruyor. Üst tarafta ise i = 1 yani ilk değeri 1’dir i değişkeninin. Bu durumda i 1, 2 , 3, 4 ve 5 olacak döngü sonunda çünkü döngü içerisinde i++ var. İ++ demek i değişkenini teker teker arttır demektir. Yani aşağıdaki örnek ekrana 5 kere “Merhaba Dünya” yazısı çıkartacaktır.

#include <stdio.h>
int main() 
{
 int i = 1;
  
 while (i <= 5) 
 {
  printf("Merhaba Dunya\n");
  i++;
 }

 return 0;
}

Ekran çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır.

c programlama while

 

Artan Değişkeni Görüntüleme

Aşağıdaki örnekte i değişkeni tanımlanmıştır yine. Bu sefer i değişkeninin her seferinde arttırılmasını ekrana yazdıracağımız bir c programlama kodu yazalım.

#include <stdio.h>
int main() 
{
 int i = 1;
  
 while (i <= 5) 
 {

  printf("%d \n",i);
  i++;
  
 }

 return 0;
}

Ekran çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır. Görüldüğü üzere her seferinde ekrana i yazdım ancak sürekli arttığı için 1’den 5’e kadar bu sayı arttı ve ekrana yazdırıldı. C programla while dersimize devam edelim.

c programlama while

 

Tek mi Çift mi?

Bu örneğimizde başka bir döngü yapacağız ve ekrana sadece çift yazıları yazacağız üstelik bu örnekte 5 değil 20’ye kadar arttıracağız döngümüzü. Burada bir sayının çift mi ya da tek mi olduğuna karar vermemiz için bir karar mekanizması kullanacağız bunun için if el kullanmamız gerekiyor.

#include <stdio.h> 

int main() 
{ 
  int i = 1; 
  while (i <= 20) 
  { 
   if( i % 2 == 0 )
      {
      printf("%d\n",i);
    }	 
    i++; 
  } 
  return 0; 
}

Yukarıdaki kodun çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır. Değişkeni ekrana tek tek yazdırdığımızda bize 1’den 20’ye kadar sayıların hepsini değil sadece çift olanları gösteriyor çünkü ekrana gösterme koşulu if( i % 2 == 0 )  koşuluna bağladık.

c programlama while

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu