Nasıl Yapılır

Google Search Console Site Ekleme

Google Search Console Site Ekleme Nasıl Yapılır?

Google Search Console, web site geliştiricileri, SEO uzmanları için sunulan tamamen ücretsiz bir araçtır. Bir web siteniz var ve daha fazla kitleye ulaşmak için Google’da çıkmak istiyorsanız Google Search Console kullanmadan bunu yapamazsınız.  Bu aracı kullanabilmeniz için öncelikle bir Google hesabınızın olması gerekmektedir. Yeni bir Google hesabını buradan açabilirsiniz.

Google Search Console Site Ekleme
 

Eklemeden Önce Yapılması Gerekenler

Sitenizi Google’a eklemeden önce robots.txt dosyanızı kontrol edin, robots.txt dosyanız yoksa mutlaka oluşturmanız gerekmektedir. Google search console site ekleme işlemi için sitenizi Google Robotlarına açık olması gerekiyor böylece oluşturduğunuz sayfa ve yazıları gelip tarayabilir. Eğer bir robots.txt dosyanızın olup olmadığını bilmiyorsanız  alanadiniz.com/robots.txt adresinden kontrol edebilirsiniz. Eğer 404 hatası alırsanız ya da açılmaz ise robots.txt dosyanız mevcut değildir demektir. Robots dosyanızda google tarafından kullanılacak site haritanızı eklemeniz gerekmektedir.

 

Wordpress Robots.txt Ayarları

Wordpress robots.txt ayarları yapmak oldukça basit Yoast Seo, ya da rank math seo eklentilerini kurup editleyebilirsiniz. Ayrıca wordpress kullanıyorsanız ayarlar altında bulunan okuma kısmına gelip ve “Arama motorlarının bu siteyi dizine eklemesine engel olmaya çalış”  ayarının kapalı olması gerektiğini unutmayın. Çünkü bu ayar açık olursa sitenizi istediğiniz kadar SEO uyumlu yapın, istediğiniz kadar Google’a  site haritası gönderin hiç bir şekilde siteniz eklenmez, çünkü bu ayar sitenize “noindex” etiketi verip indekslenmesine engel olacaktır. Buradaki bilgileri verdikten sonra artık Search Console Site Ekleme işlemine devam edebiliriz.

 

Google Search Console Kurulumu

Google search console kurulumu için öncelikle Google Search Console sayfasını buradan açın, ardından giriş yapın. Arından sol taraftaki panelden mülk ekle butonuna basın. Ardından karşınıza mülk türü seçin menüsü çıkacak, alan adı kısmından web sitenizin adresini girin. Bu işlemi yaptıktan sonra Google size DNS kayıtlarınıza eklemeniz için bir kod verecek. Bu kodu kopyalayın ve alan adınızın bulunduğu CPANEL ya da hosting firmasında TXT olarak yeni kayıt ekleyin, tekrardan Search Console açıp sitenizi doğrulayın.

Google Search Console Kurulumu (2)

 

Site Haritası Görüntüleme

Site haritanızı alanadiniz.com/sitemap.xml tarzında bir yerde olmalıdır. Kullandığınız seo eklentisi ayarlarından bakıp site haritasını görebilirsiniz. Ardından sitenizin haritasını göndermeniz gerekiyor. Tabi öncelikle site haritanızı kontrol etmenizi öneriyorum. Çünkü test için yazdığınız bir yazının linki eklenmiş olabilir ya da başka bilinmeyen gözünüzden kaçan bir sayfa olabilir. Bunun önüne geçmek için kontrolü sağlamanızda fayda var.

Site Haritası Görüntüleme

 

Google Search Console Site Haritası Eklemek

Site haritamızı inceledik ve bir problem olmadığı konusunda hemfikiriz, artık site haritamızı Google search console’a ekleyebiliriz.  Sol taraf site haritası kısmı var tıklayın site haritası ekleme alanı gelecek. Site haritanızı yapıştırın ve gönder butonuna basın böylece sitemizde bulunan sayfa ve yazıların Google’da gözükmesi için google’a göndermiş olduk.

google search console site haritası eklemek

 

Sitemizin Google’da Olduğunu Kontrol Etmek

Sitemizi gönderdikten bir kaç gün sonra eklenecektir. Eklenip eklenmediğini kontrol etmek için öncelikle Google’a girin. site:https://alanadiniz.com ( alan adı kısmına siteniz gelecek ) yazın ve arayın. Örnek vermek gerekirse; site:https://vedatgezme.com yazarsak bu sitenin google’da kaç tane indeks sayısı olduğunu görüntüleyebiliriz.

 

Yeni Yazılan Yazıyı Google’a Eklemek

Sitenizi artık Google botlarına açıldı çünkü google search console ekledik, ara ara google sitenizi ziyaret edip yeni yazılarınızı otomatik olarak ekleyecektir. Manuel olarak eklemek istiyorsanız yeni yazdığınız yazı ya da oluşturduğunuz sayfanın linkini kopyalayın konsoldaki arama kısmına yapıştırın, otomatik tarama yapacaktır.

Yeni Yazılan Yazıyı Googlea Eklemek

Analiz sonrası sağ tarafta “canlı url’yi test et” butonuna tıklayın siteniz uygun ise aşağıdaki gibi yeşil bir alan çıkacaktır. Artık google’dan yeni yazdığımız yazının eklenmesini isteyebiliriz. Çıkan panelde “dizine eklenmesini iste” butonuna basın ve işte hepsi bu kadar.

Yeni Yazılan Yazıyı Google'a Eklemek

 

Google Search console site ekleme konusunu öğrenmiş olduk diğer “Nasıl Yapılır?” kategorisindeki yazılarımı buradan okuyabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu