Genel

Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim Hakkında

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü ile birlikte insanlar hem fiziksel hem ekonomik ve psikolojik olarak etkilenmiştir. Bu virüs sebebi ile en çok etkilenen kısım ise  maalesef öğrenciler olmuştur.

uzaktan eğitim
 

Okulların İnternet Üzerinden Ders Vermesi

Korona virüs sebebi ile tedbir amaçlı olarak okulların geçici süre ile askıya alınması kaçınılamaz bir karar olmuştur. Fakat eğitim bir insan için engellenemez bir şeydir. Bu sebep ile devlet okulları, özel okullar alternatif olarak 4.5 milyar insanın da kullandığı internette başvurmuştur. En başta bu internet üzerinde verilecek derslerin olumlu olacağı çoğu kesim tarafından düşünülmüştür. Genel düşünce olarak, "öğrenciler bilgisayar başında derslerini görüyor olacaklar ve derslerinden geri kalmayacaklar" şeklinde düşünülmüştür. Dışarıdan bakıldığında gerçekten böyle düşünmek zaten çok da doğal bir durumdur. Fakat bu sürecin olumlu yanları kadar, olumsuz yanları da bulunmaktadır.

Uzaktan Eğitim Avantajları ve Dezavantajları

Uzaktan Eğitim ve benzeri modellere maddi ve manevi yönden bakıldığında, öğrencilerin evde derse girmesi sağlık açısından mükemmel derecede güzel bir olaydır. Bunun yanı sıra kötü beslenme alışkanlıkları, diğer kötü alışkanlıklar, okul için gerekli, okul içerisinde ve okuldan sonra harcanan paralar bu kötü korona virüs döneminde internet üzerinden dersler ile bir nevi önlenmiştir. Tabii ki bu bir yere kadar böyle sürmüştür ki bunun birçok kanıtı sosyal medya, televizyon, internet haberciliği sayesinde görülmüştür. Bu avantajların bir de görünmeyen buzdağının olumsuz tarafı bulunmaktadır.

 

Neden Uzaktan Eğitim?

İnternet üzerinden ders gören öğrencilerin en çok sıkıntı çektiği olayların başında dikkat dağınıklığı gelmektedir. Öğrenciler birebir öğretmenleri ile iletişime bu derslerde çoğu zaman geçemedikleri için öğrencinin dikkatinin öğretmen tarafından nerede olduğu çoğu zaman anlaşılamamaktadır. Bu problem sürekli meydana geldiği için öğrenciler bir süre sonra doğal olarak dersten kopmakta ve hevesleri kaçmaktadır.

 

Hevesleri kaçan öğrencilerin derslere katılmadıkları veya dersteyken farklı bir şeyler ile ilgilendikleri sosyal medyaya kadar düşmüş ve durumun bize ciddiyetini göstermiştir. Buna ek olarak, internetten ders alan öğrencilerin hepsi aynı şartlarda yaşamamaktadır. Ailesinin durumu bilgisayar, tablet, dersleri açabilecek özelliklerdeki telefon, internet bağlatılmasına yetmeyen aileler hem çocuklarının okulu aksadığı için hem de bu aksaklıklardan dolayı oluşabilecek olan psikolojik sorunlardan mağdur olmaktadır. Maddi ve manevi olarak durumu olan ya da olmayan öğrenciler bu sebeplerden dolayı internet üzerinden yapılan derslerde başarılı olamamaktadır.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca youtube kanalımıza da abone olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu