Listeler

Uzay Temalı Filmler ( En İyi 10 )

Uzay Temalı Filmler ( En iyileri )

Yüzyıllardır uzayı keşfetmenin hayalini kurduk, uzayda neler olup bittiğini hep merak ettik. Bu merak ve keşfetme tutkusu sinema sektöründe ele alındı geçmişte ve günümüzde uzayla ilgili sayısız filmler çekildi. Bu filmler uzay severler ve bilim kurgu filmleri tutkunları tarafından çok sevildi. Bundan dolayı uzay ile ilgili bir film listesi yapmaya karar verdim. Uzay severler ve özellikle bilim kurgu filmleri seven dostlarımız toplanın bu içerik tam size göre. Diğer listelerimizi buradan okuyabilirsiniz. Hazırsanız uzay temalı filmler ( en iyi 10 ) yazımızı okuyalım.

Uzay Temalı Filmler

 

Sponsorlu Bağlantı 

İşte en iyi uzay filmleri ( en iyi 10 ) ;

1. Yıldızlara Doğru – Adastra ( 2019 ) IMDB 6.5

Roy’un yolculuğu uzayda bir yaşam aramak için 20 yıl önce görevi başında babasını aramakla başlar, galakside aramaya başlayan Roy aynı zamanda güneş sisteminin de dışına yolculuk eder ve dünyada ki yaşamı tehdit eden sırları da çözmeye çalışır. Roy’un bu yolculuğu aynı zamanda insanların doğasına ve varlığına ayrıca kainattaki yerimize meydan okuyan doğa üstü olayların ve sırların da ortaya çıkmasına sebep olur.

uzay fimleri

2. Interstellar – Yıldızlararası (2014) IMDB: 8.6

Uzay Temalı Filmler arasında en çok bunu beğeniyorum. Cooper gayet yetenekli, bilgili ve oldukça zeki olan bir kişi, sadece iki çocuğuna iyi bir hayat sunmak isteyen ve kendisini onlara adayan Cooper’ın tek amacı rahat ve güvende bir yaşamdır. Mısır tarlasında çiftçilik yapan ve dünyanın tüm kaynaklarının bitmek üzere oldugu bir zamanda ailesini geçindirmeye çalışır. Ama Cooper’ın hayatı bilim adamları tarafından tüm canlıların geleceğini kurtaracak kişi olduğunu ve ona ihtiyaç duyduklarını söylemeleriyle değişir. Artık Cooper’ın yeni bir serüveni daha vardır ve tüm bilinmezlikleriyle bir yolculuğa çıkar.

Interstellar Yıldızlararası filmi, bilim kurgu filmleri, uzay filmleri

 

3. The Martian – Marslı (2015) IMDD 8.0

Bir Uzay filmi daha, Mars’ta hayatta kalma mücadelesi veren bir astronotun yaşadığı zorlukları ele alınan muhteşem bir yapıt. Uzayda nasıl hayatta kalınır adlı filmler arasında yerini alan ve oldukça sevilen film, 2035 senesinde Astronotların Mars’a görev için gönderilmesiyle başlar. Mark Watney yoğun fırtına sırasında öldüğü düşünüldüğü için ekip arkadaşları tarafından terk edilir. Lakin hayatta kalmayı başaran Watney kendi çabasıyla Mars’ta yaşamını sürdürmeye devam etmiştir. Bir şekilde zekâsını ve yeteneğini kullanarak dünyaya sinyal gönderen Watney, Bilim insanları ve Nasa tarafından kurtarılmayı beklemektedir. Bu yolculukta onu yalnız bırakan arkadaşlarını da tehlikeli bir serüven beklemektedir.

martian filmi bilim kurgu filmleri

 

4. Star Trek Serisi

Star Trek (Uzay yolu) neredeyse 60 yıllık uzunca bir tarihe sahip olan bu film, canlıların galakside Birleşik gezegenler Federasyonu’nu kurdukları ve diğer canlılarla birleşerek kurguda devleşen 3. Dünya savaşı sonrası gelecekte olacakları anlatmaya çalışır.

star trek film, en iyi bilim kurgu filmleri

 

5. Zathura: A Space Adventure – Zathura: Bir Uzay Macerası (2005) IMDD 6.2

Danny ve Walter evde tartıştıkları esnada farketmeden bir kovalamaya girerler ve evin bodrum katına inerler, babaları işte olan çocuklar farklı şeyler keşfetmişlerdir. Danny farklı bir metal oyuncak bulur ve yalnız oynamaya başlar. İlk yaptığı harekette oyuna girer ve metalden olan uzay gemisinden bir kart çıkar. Meteor yağmuru başlayacak denir ve denildiği gibi yağmur başlar. Kendilerini bir anda sürükleyici bir maceranın içinde bulurlar.

Uzay Temalı Filmler Zathura

 

6. Ay – Moon (2009) – IMDB 7.8

Ay’ın karanlık bir yerine gönderilmek üzere yaklaşık üç yıllık bir sözleşme ile astronot Dam Bell, Lunar Industries ile anlaşma yapmıştır. Yapılan anlaşmaya göre gezegeni besleyen ve önemi büyük enerji kaynaklarından biri olan Helium-3’ü keşfetmesidir. Oldukça zor bir göreve imza atan Sam bu süreçte yalnız kalacaktır. Yaptığı iş sırasında uydu bağlantılarının kopmasıyla kurduğu bütün iletişimi kaybeder. Zor zamanlar geçiren Sam görevin bitmek üzeredir ve ailesine kavuşmasına az bir zaman kalmıştır.

Sarang üssünden ayrılacak olan Sam ve tek iletişim kurduğu robot Gerty’den başkalarıyla konuşabilecek olmanın mutluluğunu da yaşar. Yalnız yaşadığı sağlıksal problemlerden dolayı hafızasını kaybeder ve halüsinasyon görmeye başlar. Geldiği yeri ve nasıl geldiğini unutan Sam’in artık yeni bir mücadelesi vardır ve oraya nasıl geldiğini öğrenmeye çalışır. Uzay filmleri arasında yerini alan filme Sam’in yaşadığı zorluklar damgasını vurur.

moon film bilim kurgu filmi

 

7. Alien Serisi

Uzay temalı filmler arasında listemizin en aksiyonlu filmi Alien serisidir. Kendi halinde bir memur olan Ellen Ripley ve alien (yaratık) olarak bilinen dünyanın dışında yaşam konusu olan bir savaşın çekildiği güzel bir film daha. 2017 senesinde çekilen yaratık Covenant filminin baş rol oyuncusu Michael Fassbender ve Noomi Rapace yer almıştır. Ayrıca Alien (yaratık) film serisinin ilk başrolünü de Sigourney Weaver ele almıştır.

alien film bilim kurgu filmleri

 

8. Yerçekimi – Gravity (2013)  IMDB 7.7

Explorer Uzay mekiği ile ilk defa uzaya görev için çıkan Dr.Ryan Stone mühendistir. Yaptığı işde son olarak görevi ise son derece deneyimli astronot Matt Kowalski ve Hubble uzay teleskobu’nu tamir etmektir. Lakin o esnada bir facia yaşanır ve uzay mekiği ona çarpan, bilinmez cisimler tarafından paramparça olur ve dasari hayatını kaybeder. Artık uzayın karanlıklarında tek başına kalan Ryan ve Matt’ın dünya ile de tüm iletişimi kesilir. Yavaş yavaş tükenen oksijenleri ile acaba tekrar evlerine dönebilecekler mi?

bilim kurgu filmleri gravity

 

9. Avatar (2009) IMDB 7.8

Uzay temalı bu filmimizde bir başka gezegen ve bu gezegende yaşayan farklı bir ırktan bahsediliyor. Bilim kurgu filmleri listesi yani uzay temalı filmler listesi yapacaksak bu film olmazsa olmazdı. Pandora adlı bir uyduda ve 22.yüzyılda konusu ele alınan bir hikaye. Malesef ki belden altı felç olan eski deniz piyadesi Jake Sully ve daha önce ölen ikizi için kurgulanmış bir avatarın sürücüsü olarak Pandora’da yaşamaya karar vererek gönüllü olur. Ancak bu uyduda Navi isminde ve nesli giderek tükenmekte olan bir ırk yaşar.

Yaklaşık 3/4 metre boylarında ve mavi tenli insana benzeyen gayet akıllı, zeki varlıklardır. Avatar isminde program yapan askeri bir şirket Pandora’da ki tüm kaynakları elde etmeye çalışır. Amaçları tüm insanları yarı navi yarı insan olarak görev için Pandora’ya göndermektir. Jake Sully kendisi gönüllü olarak bambaşka bir yaşam içine girer ve kabul eder. Sully navi bedenine geçtiği anda ise bedeni artık felçli değildir. Tamamen vücudunu kullanmaya başlar. Yaptığı görev sırasında navi halkından olan Prenses Neytiri ile tanışıp ona aşık olur. Artık tek bir amacı olan Jake karar değiştirir ve Pandora’yı korumaya başlar.

avatar film bilim kurgu filmleri

 

10. Star Wars serisi

Ve Uzay filmleri arasında adeta yıldız olan Star Wars ( Yıldız savaşları) Oldukça fazla seyirciyle buluşan bu film bir galakside geçmektedir. Hayali bir evrende gerçekleşen konu değişik ırklarda olan uzaylıların kendilerine sahip olan ve emirlerini yerine getiren robotların bulunduğu bir evren. Galaktik imparatorluğun üyesi olarak sunulan kurgusal bir gezegendir.

star wars, bilim kurgu filmleri, uzay temalı filmler

 

Film listemiz buraya kadardı okuduğunuz için teşekkürler. Beni Twitter‘dan takip etmeyi unutmayın, ayrıca Youtube kanalıma da abone olabilirsiniz. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu